HOME BAND DIARY PLAYERS


Skip to the 1980's , 1960's , 1940's , 1920's , 1800's

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
Walkden Band Contests 1896 to 2002
Date Contest MD - Result Section
24/11/2002 Manchester District Contest - - W 2nd
17/11/2002 Northern Open - - W 2nd
03/11/2002 NWABBA Contest David W. Ashworth - 3rd 2nd
26/10/2002 Pontins David W. Ashworth Sunset Rhapsody 21st 2nd
10/03/2002 North West Area David W. Ashworth Symphony for Brass 12 2nd
25/11/2001 Manchester District Contest David W. Ashworth - - 2nd
27/10/2001 Pontins David W. Ashworth The Aeronauts 12th 2nd
11/05/2001 North West Area Jim Davies The Moor of Venice 7th 2nd
01/04/2001 Tameside Open Championships John Davies - - 2nd
25/02/2001 NWABBA Contest - - 2nd
11/02/2001 Brass At The Guild (Preston) G. Avoy - - 2nd
28/01/2001 Rochdale Contest G. Avoy Resrgam - 2nd
10/12/2000 Widnes Open - - W 2nd
26/11/2000 Manchester District Contest - - - 2nd
30/04/2000 Buxton Festival John Davies Music for a Festival 4th 2nd
12/03/2000 North West Area Jim Davies Sword, Jewel and Mirror 15th 2nd
02/05/1999 Buxton Festival Jim Davies - 4th 2nd
14/03/1999 Jim Davies Symphonic Suite for Brass 5th 2nd
22/11/1998 Manchester District Contest John Davies - - 2nd
25/10/1998 Pontins Jim Davies Main Street 9th
17/05/1998 Harry Ramsden's Section 'A' Contest North West Qualifier John Davies - 3rd Section A
05/04/1998 Tameside Open Championships John Davies - 10 2nd
08/03/1998 North West Area Jim Davies Culloden Moor 13th 2nd
01/02/1998 NWABBA Contest John Davies - - 2nd
25/01/1998 Rochdale Contest John Davies - 3rd 2nd
23/11/1997 Manchester District Contest - - W 2nd
26/10/1997 Pontins - Symphonic Suite for Brass W 2nd
01/06/1997 Wigan Contest John Davies - 3rd 2nd
09/03/1997 North West Area Jim Davies A New Buckenham Suite 9th 2nd
09/02/1997 NWABBA Contest John Davies - 2nd 2nd
24/11/1996 Manchester District Contest - - 2nd
17/11/1996 Pilkington Northern Open Darrol Barry Resurgam - Section B
27/10/1996 Pontins Darrol Barry Morning Rhapsody - 2nd
28/09/1996 Buxton Entertainment Contest Darrol Barry - 2nd -
19/05/1996 Wigan Contest Darrol Barry - - 2nd
10/03/1996 North West Area Darrol Barry Hollywood! 10th 2nd
04/02/1996 NWABBA Contest Darrol Barry - 2nd
28/01/1996 Rochdale Contest Darrol Barry - 3rd 2nd
29/10/1995 Pontins G. Smith Oceans - 2nd
21/05/1995 Wigan Contest - - W 2nd
12/03/1995 North West Area Mike Cotter Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 6th 2nd
05/02/1995 NWABBA Contest Mike Cotter - - 2nd
29/01/1995 Rochdale Contest Mike Cotter - - Section A
13/03/1994 North West Area Mike Cotter A Salford Sinfonietta 7th 2nd
24/05/1992 Isle of Man Festival John Hinckley 3rd Section A
23/05/1992 Isle of Man Festival (Marching) John Hinckley 2nd -
20/04/1992 Pontins Southport - Symphony of Marches W Championship/1st
22/03/1992 North West Area John Hinckly Celebration [Ball] 13th 1st
09/02/1992 NWABBA Contest John Hinckley - - 2nd
26/01/1992 Rochdale Contest John Hinckley - - Section A
25/11/1991 Manchester District Contest John Hinckley - 2nd 2nd
26/05/1991 Isle of Man Festival John Hinckley - - Section A
25/05/1991 Isle of Man Festival John Hinckley - 2nd -
24/03/1991 North West Area Steve Bastable Masque [Devreese] - 2nd
24/02/1991 NWABBA Contest - - W Championship
25/11/1990 Manchester District Contest - Triumphant Rhapsody W Open Section
27/05/1990 Isle of Man Festival Mike Cotter - - Section A
26/05/1990 Isle of Man Festival (Marching) Mike Cotter - 5th
15/04/1990 Pontins Brean Sands Mike Cotter Second Rhapsody on Negro Spirituals - 2nd
25/03/1990 North West Area Mike Cotter Forth Suite 6th 2nd
11/02/1990 NWABBA Contest - - W Championship
Back to Top -
03/12/1989 Tyldesley Contest Mike Cotter - - Section A
26/11/1989 Manchester District Contest Mike Cotter The Force of Destiny (La Forza del Destino) - Overture [arr. F. Wright] 3rd Section A
19/11/1989 Pilkington Northern Open Mike Cotter The Land of the Long White Cloud - Aotearoa - Section A
28/10/1989 National Championship of Great Britain Mike Cotter Rhapsody on American Gospel Songs 4th 3rd
07/10/1989 National Championship of Great Britain Mike Cotter Occasion 1st 3rd
24/09/1989 Burtonwood Brewery Brass Band Championships - - W -
27/05/1989 Isle of Man Festival Mike Cotter - 1st Section B
27/05/1989 Isle of Man Festival (Marching) Mike Cotter - 2nd -
23/04/1989 Wigan Contest Mike Cotter - 5th 2nd
26/03/1989 Pontins Southport Mike Cotter - 4th 3rd
19/03/1989 North West Area Mike Cotter Three Momories in Brass 1st 3rd
19/02/1989 NWABBA Contest Mike Cotter Variations on a Ninth 2nd 2nd
29/01/1989 Rochdale Contest Mike Cotter Variations on a Ninth 3rd Section A
04/12/1988 Tyldesley Contest - - 2nd Section A
27/11/1988 Manchester District Contest Mike Cotter - 1st 2nd
20/11/1988 Pilkington Northern Open Mike Cotter Journey into Freedom 9th Section A
18/09/1988 Burtonwood Brewery Brass Band Championships Mike Cotter - 3rd 2nd
03/04/1988 Pontins Southport Mike Cotter Polovtsian Dances 7th 2nd
14/02/1988 NWABBA Contest Mike Cotter Resurgam - 2nd
06/12/1987 Tyldesley Contest Ray Peacock - 7th Section A
15/11/1987 Pilkington Northern Open Ray Peacock Symphony of Marches 11th Section A
29/03/1987 North West Area Ray Peacock The Margam Stones - 2nd
30/03/1986 Pontins Southport - California Legend W 2nd
17/11/1985 Pilkington Northern Open - The Force of Destiny (La Forza del Destino) - Overture [arr. F. Wright] W Section A
27/10/1985 Pontins Ernie Vint Journey into Freedom - 2nd
07/04/1985 Pontins Southport Gordon Higginbottom The Three Musketeers 6th 2nd
24/03/1985 North West Area Gordon Higginbottom Music for a Brass Band - 2nd
02/12/1984 Tyldesley Contest Mike Caveney Norwegian Fantasy - Section A
18/03/1984 North West Area Gordon Higginbottom A Spa Suite 1st 3rd
04/12/1983 Tyldesley Contest - Rhapsody in Brass - Section A
20/11/1983 Manchester District Contest Mike Caveney - 4th 2nd
02/04/1983 Pontins Southport - Egmont [arr. Ball] - 3rd
27/03/1983 North West Area Gordon Higginbottom Wheatlands 3rd 3rd
17/10/1982 Manchester District Contest Gordon Higginbottom A Moorside Suite 5th 2nd
26/09/1982 Burtonwood Brewery Brass Band Championships Gordon Higginbottom - - Section A
22/08/1982 Park Hall Contest Colin Angell Labour and Love - Section A
10/04/1982 Pontins Southport Gordon Higginbottom The Shipbuilders - 3rd
07/02/1982 Wigan Contest - - 2nd Section A
31/01/1982 Rochdale Contest Nigel Taylor Scheherazade - Section B
19/04/1981 Pontins Southport Nigel Taylor The Aeronauts - 2nd
15/02/1981 NWABBA Contest Colin Angell Prometheus Unbound 3rd 2nd
07/12/1980 Tyldesley Contest Ernie Vint - 3rd Section A
05/11/1980 Pontins Ernie Vint - 12th 2nd
21/09/1980 Skelmersdale Contest Ernie Vint - 4th Section A
15/06/1980 Chatsworth House Contest Ernie Vint - - -
17/05/1980 Grand Shield - The Crusaders W -
06/04/1980 Pontins Southport Ernie Vint Scheherazade - 2nd
30/03/1980 North West Area Ernie Vint Concert Overture for Brass Band - 2nd
17/02/1980 NWABBA Contest Ernie Vint Scheherazade 2nd 2nd
02/12/1979 Tyldesley Contest - - 3rd Section A
04/08/1979 Chatsworth House Contest - - W -
29/04/1979 Buxton Festival Ernie Vint Labour and Love 6th Section A
15/04/1979 Pontins Southport Ernie Vint Rhapsody in Brass - 2nd
01/04/1979 North West Area Ernie Vint Introduction, Elegy and Caprice - 2nd
18/02/1979 NWABBA Contest Ernie Vint Labour and Love - 2nd
28/01/1979 Rochdale Contest Ernie Vint La Forza del Destino - Championship
05/11/1978 Pontins Ernie Vint Rococo Variations on a Theme of Tchaikovsky [Street] 12th 2nd
01/10/1978 Glossop Contest Ernie Vint Diadem of Gold 3rd Section A
07/05/1978 Grand Shield Hugh Parry Second Rhapsody on Negro Spirituals - -
30/04/1978 Buxton Festival Hugh Parry Little Suite for Brass Band No. 2  - Section A
26/03/1978 Pontins Prestatyn Hugh Parry Second Rhapsody on Negro Spirituals 6th 2nd
19/02/1978 NWABBA Contest Hugh Parry The Three Musketeers 3rd 2nd
29/01/1978 Rochdale Contest Hugh Parry - - Section A
23/10/1977 Glossop Contest - - 1st Section A
10/04/1977 Pontins Southport - Promenade 11th 2nd
13/03/1977 NWABBA Contest Hugh Parry Morning Rhapsody - 2nd
30/05/1976 Park Hall March Contest Hugh Parry - 2nd Section A
09/05/1976 Grand Shield Hugh Parry The Frogs of Aristophanes - -
07/1/21975 Tyldesley Contest Hugh Parry - 3rd Section A
04/05/1975 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest Hugh Parry Journey into Freedom - Section A
30/03/1975 Pontins John Golland - 11th Championship
23/03/1975 North West Area John Golland Journey into Freedom 5th Championship
02/02/1975 Rochdale Contest John Golland - 4th Section A
17/11/1974 Saddleworth Contest John Golland John O'Gaunt [Vinter] 4th Section A
24/08/1974 Morecambe Entertainment Contest Final John Golland - 2nd
28/07/1974 Morecambe Entertainment Contest Semi Final John Golland - 1st -
12/05/1974 Trans Pennine (Greenfield) Band Contest John Golland - - Section A
21/04/1974 Pontins John Golland John O'Gaunt [Vinter] 3rd Championship
10/02/1974 NWABBA John Golland Prince Igor Overture - Championship
10/02/1974 Watney Mann Championship John Golland The Force of Destiny (La Forza del Destino) - Overture [arr. F. Wright] 3rd 1st
03/12/1972 Wills Regional Championships - Preston Ernie Vint Prometheus Unbound - Championship
06/05/1972 Grand Shield Ernie Vint Academic Festival Overture 23rd -
09/04/1972 NWABBA Contest Ernie Vint - 3rd Championship
26/03/1972 North West Area Ernie Vint Overture for Brass Band - Championship
06/02/1972 Rochdale Contest Ernie Vint - - Section A
1972 Radio Manchester Contest Final - - 1st -
13th Jun 1971 Buxton Festival Ernie Vint From the New World [arr. Rimmer] - Section A
08/05/1971 Grand Shield Ernie Vint Lorenzo 21st -
03/04/1971 Wills Championships Grand Finals (2nd Section) Ernie Vint Song and Dances - 2nd
21/02/1971 NWABBA Contest Ernie Vint Lorenzo 1st 2nd
06/12/1970 Wills Regional Championships - Preston Ernie Vint Promenade - 2nd
25/10/1970 Skelmersdale Contest Ernie Vint Norwegian Carnival - Section A
10/10/1970 National Championship of Great Britain Ernie Vint Themes from Symphony no. 9 [Beethoven] - 2nd Final
07/06/1970 Buxton Festival Ernie Vint Themes from Symphony No 5 2nd Section A
09/05/1970 Grand Shield Ernie Vint Norwegian Artists' Carnval 11th -
12/04/1970 North West Area Ernie Vint Lorenzo 3rd 2nd
08/02/1970 NWABBA Contest Ernie Vint Lorenzo 4th Championship
Back to Top -
07/12/1969 Wills Regional Championships - Preston Ernie Vint Othello - 2nd
29/11/1969 Bury Contest - Selection from Berlioz 2nd Section A
26/10/1969 Skelmersdale Contest Ernie Vint Berlioz 1st Section A
28/09/1969 Golborne Contest (Section A) - - - - Section A
07/09/1969 W.D. & H.O.Wills March Contest Ernie Vint - 1st Section A
08/06/1969 Buxton Festival Ernie Vint Second Suite in F 1st Section B
17/05/1969 Grand Shield Ernie Vint Peddars Way 13th -
20/04/1969 North West Area Ernie Vint Second Suite in F 3rd 2nd
02/03/1969 Mossley Contest - - - -
02/02/1969 Rochdale Contest (Section A) - - 3rd Section A
08/12/1968 NWABBA Contest Ernie Vint - 3rd Championship
30/11/1968 Bury Contest - - 2nd Section A
12/10/1968 National Championship of Great Britain Ernie Vint Third Rhapsody on Negro Spirituals 2nd Final
25/05/1968 Grand Shield Ernie Vint Les Preludes [arr. Rimmer] - -
20/04/1968 North West Area Ernie Vint Vizcaya 2nd 2nd
23/03/1968 Leigh Contest - Quo Vadis? 3rd SectionA
04/02/1968 Rochdale Contest Ernie Vint - - Section A
04/06/1967 Buxton Festival Ernie Vint Scheherazade 2nd 2nd
29/04/1967 Grand Shield Ernie Vint Scheherazade - -
12/03/1967 Mossley Contest Ernie Vint - 2nd -
29/01/1967 Council of Brass Band Associations (Section A) Ernie Vint Gallions Reach - Section A
03/12/1966 NWABBA Contest - - 2nd 2nd
12/11/1966 Leigh Contest Ernie Vint Les Preludes [arr. Rimmer] 4th -
05/11/1966 Wigan Contest - - w -
01/10/1966 Bury Contest (Section A) - - 2nd Section A
26/03/1966 North West Area Ernie Vint Quo Vadis? 3rd 2nd
06/03/1966 Mossley Contest - - 2nd Section A
13/02/1966 Council of Brass Band Associations (Section B) Ernie Vint Quo Vadis? 3rd Section B
12/12/1965 NWABBA Contest - Sirius [Wright] 2nd 2nd
13/11/1965 Leigh Contest - Moses in Egypt [arr. Greenwood] 2nd -
02/10/1965 Bury Contest - Moses in Egypt [arr. Greenwood] 5th Section A
18/09/1965 Haigh Band Contest Ernie Vint Moses in Egypt [arr. Greenwood] 2nd -
14/02/1965 Council of Brass Band Associations Ernie Vint Glastonbury 2nd Section B
13/12/1964 NWABBA Contest - - 2nd 2nd
18/04/1964 North West Area - The Great City W 2nd
26/05/1962 Senior Trophy Clifford Lightbown Peter Schmoll - -
03/03/1962 North West Area (Second Section) Clifford Lightbown Peter Schmoll - 2nd
24/09/1961 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class A) Clifford Lightbown Symphonic Suite for Brass  3rd Class A
22/04/1961 North West Area Clifford Lightbown Symphonic Suite for Brass - 2nd
11/12/1960 NWABBA Contest C. Wolstenholme Homage to Pharaoh - 2nd
06/11/1960 Yorkshire v Lancashire Contest Clifford Lightbown - 3rd Class B
23/04/1960 North West Area (Second Section) Clifford Lightbown Gallions Reach - 2nd
06/03/1960 Manchester District Contest Clifford Lightbown Gallions Reach  2nd Open
07/11/1959 Leigh Contest Clifford Lightbown English Folk Song Suite 3rd -
28/09/1958 Yorkshire v. Lancashire Contest - Venus and Adonis W Class A
31/05/1958 Whit Friday Radcliffe - - 1st -
31/05/1958 Whit Friday Heywood - - 3rd -
26/04/1958 North West Area (Second Section) Clifford Lightbown Venus and Adonis - 2nd
02/02/1958 Darwen Contest Clifford Lightbown A Garland of Classics - -
24/11/1957 Yorkshire v. Lancashire Contest - Tintagel Class A
14/06/1957 Whit Friday Heywood - - 1st
30/03/1957 North West Area Clifford Lightbown Land of the Ever Young 5th 2nd
17/03/1957 Manchester District Contest (Second Section) Clifford Lightbown Land of the Ever Young 3rd 2nd
09/12/1956 NWABBA Contest (Second Section) - A Garland of Classics - 2nd
27/10/1956 National Championship of Great Britain Clifford Lightbown James Hook 1st 3rd Final
24/03/1956 North West Area Clifford Lightbown Normandy 3rd 3rd
11/12/1955 Manchester and District Association (Class B) Clifford Lightbown Three Songs without Words 1st Class B
27/11/1955 Yorkshire v. Lancashire Contest (Class B) Clifford Lightbown Three Songs without Words - Class B
29/10/1955 National Championship of Great Britain Clifford Lightbown Three English Pictures - 3rd Final
16/04/1955 North West Area Clifford Lightbown Crown Cavalcade 1st 3rd
06/02/1955 Manchester District Contest Clifford Lightbown Crown Cavalcade  3rd Open
11/06/1954 Whit Friday Radcliffe - - 3rd -
27/02/1954 North West Area (Third Section) Clifford Lightbown Glastonbury - 3rd
06/02/1954 Eccles Contest - Beautiful Britain 4th -
29/05/1953 Whit Friday Radcliffe - - 2nd -
11/04/1953 North West Area C Lightbrown A Holiday Suite 3rd 3rd
38/02/1953 Atherton Contest C Lightbrown Melodies of Long Ago - -
20/09/1952 National Championship of Great Britain (Final) Clifford Lightbown Wayside Scenes 5th 4th
13/09/1952 Cadishead Contest Clifford Lightbown - 4th -
19/07/1952 Farnworth Contest - Songs of England [Bath] - -
06/06/1952 Whit Friday Radcliffe Clifford Lightbown - 3rd -
06/06/1952 Whit Friday Farnworth Clifford Lightbown - 3rd -
06/06/1952 Whit Friday Heywood Clifford Lightbown - 3rd -
29/03/1952 North West Area Clifford Lightbown Wayside Scenes 2nd 4th
18/05/1951 Whit Friday Radcliffe Clifford Lightbown - 2nd -
07/04/1951 North West Area Clifford Lightbown The Call of Youth 3rd 4th
02/06/1950 Whit Friday Radcliffe - - - -
22/04/1950 North West Area Clifford Lightbown May Day - 4th
Back to Top -
10/09/1949 Cadishead Contest Unknown - - -
23/07/1949 Morecambe Contest Unknown Pride of the Forest 2nd 4th
10/06/1949 Whit Friday Radcliffe Clifford Lightbown - 3rd -
07/05/1949 Belle Vue May Contest Clifford Lightbown Pride of the Forest - Class D Group 1
02/04/1949 North West Area Unknown Pride of the Forest - 4th
21/05/1948 Whit Friday Radcliffe Clifford Lightbown March: The Conqueror - -
08/05/1948 Belle Vue May Contest Clifford Lightbown Three Songs without Words - Class C Group 1
30/05/1947 Whit Friday Radcliffe Clifford Lightbown - 4th -
26/11/1938 Manchester and District Association Unknown Recollections of Auber - Class A
27/11/1937 Manchester and District Association Clifford Lightbown Recollections of Balfe 1st Class A
10/04/1937 Manchester and District Association Clifford Lightbown The Dawn of Spring 1st Class B
19/12/1936 Manchester and District Association Unknown Songs of Scotland - Class A
09/06/1933 Whit Friday Farnworth Unknown - - -
10/09/1932 Pendleton Contest Unknown Beautiful Britain - -
07/05/1932 Belle Vue May Contest J. Stubbs The Talisman [Balfe, unknown arranger] - Class B
13/02/1932 Manchester and District Association Unknown Beautiful Britain 3rd Class B
05/12/1931 Manchester and District Association Unknown Il Bravo [arr. Godfrey] - Class A
15/08/1931 Atherton Contest Unknown Gems of Old England - -
13/06/1931 Hyde Contest J. Stubbs Gems of Old England 4th -
16/05/1931 Darwen Contest Unknown Gems of Old England - -
02/05/1931  Belle Vue May Contest J. Snubbs The Golden Age - Class B
07/03/1931 Manchester and District Association J. Stubbs La Favorita [arr. Godfrey] 3rd Class B
06/12/1930 Manchester and District Association Unknown Gems of Old England - Class A
Back to Top -
23/03/1929 Manchester and District Association J. Stubbs Gems of Italian Opera 3rd Class C
16/02/1929 Manchester and District Association Unknown A Souvenir of the Opera - Class B
08/12/1928 Manchester and District Association J. Stubbs Der Freischütz [arr. Round] - Class A
24/03/1928 Manchester and District Association J. Stubbs Songs of England [Bath] 3rd Class C
11/02/1928 Manchester and District Association Unknown -      - Class B
03/12/1927 Manchester and District Association Unknown Recollections of Verdi - -
07/05/1927 Belle Vue May Contest Unknown Operatic Beauties - -
11/04/1925 Westhoughton Contest Unknown Echoes of the Opera - -
10/04/1925 Eccles Contest Unknown Echoes of the Opera - -
13/12/1924 Manchester and District Association Unknown Echoes of the Opera 4th Class A
05/04/1924 Manchester and District Association Unknown Gems of Italian Opera 1st -
02/02/1924 Manchester and District Association J. Stubbs - - Class B
01/12/1923 Manchester and District Association Unknown Gems of Italian Opera - Class A
03/09/1910 Standish Contest Unknown Esmeralda - -
17/09/1904 Leigh Contest J. H. Fletcher Perdita Quadrilles - -
13/08/1904 Platt Bridge Contest J. H. Fletcher Perdita Quadrilles 11th -
15/08/1903 Platt Bridge Contest W. Fletcher Arena - -
23/08/1902 Westhoughton Contest Ben Wallwork Songs of Other Days - -
31/03/1902 Wigan Contest Ben Wallwork Songs of Other Days - -
Back to Top -
17/07/1897 Failsworth Contest W. Fletcher Smiles and Tears - -
03/07/1897 Cadishead Contest W. Fletcher Smiles and Tears - -
08/05/1897 Prestwich Contest W. Fletcher Smiles and Tears - -
12/12/1896 Patricroft Contes Edward Gittins Love in a Mist 4th -
05/09/1896 Bradford (Manchester) Contest Unknown Love in a Mist - -
27/06/1896 Levenshulme Contest W. Fletcher Love in a Mist - -
: