X

Third Section: 26/02/2017


Charter Theatre
Adjudicator: Ian Brownbill
Test Pieces: Darkwood (Price) or The Lion and the Rose (Wilby)
7 bands played


1. Eccleston Brass (John Wood)
2. BD1 (Lee Skipsey)
3. Pilling Jubilee (Len Charnock)
4. Skelmersdale (James Hall)
5. Farnworth & Walkden (Matt Shaw)
6. Stacksteads (Fred Bowker)
7. Oughtibridge Brass (Gavin Somerset)

Withdrawn: Rivington & Adlington (Malcolm Wilson)

Best Soloist: Eccleston Brass (euphonium)
Best Percussion: BD1
Best Horn: BD1
Best Trombone: Eccleston Brass
Best Basses: Eccleston Brass
Winning Conductor: John Wood

X

Third Section: 26/02/2017


Adjudicator: Steve Pritchard-Jones
18 bands played


1. Rivington & Adlington (Matt Whitfield)*
2. Trinity Girls (Ryan Watkins)*
3. Formby (Louise Hough MBE)*
4. Greenfield (Tom Haslam)
5. Eagley (Chris Wormald)
6. City of Chester (Ewan Easton)
7. Pilling Jubilee Silver (Len Charnock)
8. Hawk Green (Neil Hewson)
9. Skelmersdale Prize (James Hall)
10. Farnworth & Walkden (Matt Shaw)
11. Greenalls (Phil Boardman)
12. Eccleston Brass (John Wood)
13. Stacksteads (Fred Bowker)
14. Dobcross Silver (Grenville Moore)
15. Douglas Town (Ken Mitchell)
16. Stalybridge Old (David Ashworth)
17. Littleborough (Adrian Woodhead)
18. Coppull & Standish (Matt Stringer)

X

Third Section: 09/05/2017


Adjudicator: Steve Pritchard-Jones
6 bands played


1. Ifton Colliery (Scott Lloyd)
2. Lofthouse 2000 (Andrew Whitaker)
3. Greenfield (Tom Haslam)
4. Stalybridge Old (David Ashworth)
5. Farnworth & Walkden (Matt Shaw)
6. Trentham Brass (Mike Caveney)
W. Greenalls

Best Euphonium Section: Greenfield
Highest Placed NWABBA Member Band: Greenfield

X

Second Section: 28/01/2018


Adjudicator: Thomas Wyss
7 bands played


1. Slaithwaite (Ryan Watkins)
2. Hazel Grove (Nigel Beasley)
3. BD1 (Lee Skipsey)
4. Blackpool Brass (John Pearson)
5. Haydock (Mark Quinn)
6. Bakewell Silver (Jim Henson)
7. Farnworth and Walkden (Luke Pallister)

Best Soloist: Phoebe Mallinson (flugel) — BD1
Best Basses: Slaithwaite
Best Tenor Horn: Hazel Grove

X

Second Section: 25/02/2018


Pavilion Theatre
Adjudicators: Tom Davoren and Derek Southcott
21 bands played


1. Middleton (Kevin Gibbs)
2. Bollington Brass (Peter Christian)
3. Flixton (Ian Brownbill)
4. Old Hall Brass (John North)
5. Besses o'th'Barn (Trevor Halliwell)
6. Marple (Stephen Curtis)
7. Haydock (Mark Quinn)
8. Greenfield (Tom Haslam)
9. Pemberton Old Wigan DW 'B' (Mike Golding)
10. Blackpool Brass (John Pearson)
11. Eagley (Chris Wormald)
12. Formby (Louise Hough MBE)
13. Hazel Grove (Nigel Beasley)
14. Farnworth & Walkden (Luke Pallister)
15. Besses Boys (James Holt)
16. Whitworth Vale & Healey (Chris Binns)
17. Horwich RMI (Matt Ryan)
18. Valley Brass (Haydock) (David Chadwick)
19. Delph (Phil Goodwin)
20. Darwen Brass (Gordon Clough)
21. Trinity Girls (David Ashworth)

Best Trombones: Bollington 
Best Percussion: Besses Boys

X

Second Section: 21/10/2018


Format: Own Choice Test Piece Contest
Adjudicators: John Doyle
Venue: Rochdale Town Hall
12 bands played


1. Delph (Philip Goodwin) Kaleidoscope [Sparke]
2. Ifton Colliery (Scott Lloyd) The Saga of Haakon the Good
3. Whitworth Vale & Healey ( Christopher Binns) James Cook, Circumnavigator
4. Middleton (Kevin Gibbs) Firestorm
5. Flixton (Matthew Ryan)
6 . Slaithwaite (Ryan Watkins)
7. Farnworth & Walkden (Luke Pallister)
8. Royal Buckley Town (Keith Jones)
9. Greenfield (Tom Haslam) Fire In The Blood
10. Pemberton Old DW B (Ben Dixon)
11. Besses o th Barn (Trevor Halliwell)
12. Horwich R.M.I. (John Hinckley)

Best
Instrumentalist: Euphonium (Ifton Colliery)

Farnworth and Walkden Bandfont>
Date Contest MD Test Piece Result Section
07/10/2007 Fleetwood Peter Ashley A Cambrian Suite 4th 4
03/11/2007 Pontins Prestatyn Peter Ashley A Cambrian Suite 4th 4
18/11/2007 Wilkinson's, St Helens Peter Ashley A Cambrian Suite 3rd 4
03/02/2008 Preston Guild Hall Peter Ashley A Cambrian Suite 1st 4
09/03/2008 NW Regional, Blackpool Peter Ashley Four Cities Symphony 5th 4
30/03/2008 Tameside Open Peter Ashley A Cambrian Suite 6th 4
12/10/2008 Fleetwood Peter Ashley Music For A Festival 8th 3
25/10/2008 Pontins Prestatyn Peter Ashley An Elgar Portrait 4th 4
16/11/2008 Wilkinson's, St Helens Peter Ashley An Elgar Portrait 6th 3
08/02/2009 Preston Guild Hall Peter Ashley The Talisman 11th 3
01/03/2009 NW Regional, Blackpool Peter Ashley The Talisman 10th 4
29/03/2009 Tameside Open Peter Ashley Triptych 6th 3
04/10/2009 Fleetwood Peter Ashley Triptych 6th 3
24/10/2009 Pontins Prestatyn Peter Ashley Bournemouth Suite 2nd 4
15/11/2009 Wilkinson's, St Helens Peter Ashley Triptych 4th 3
07/02/2010 Preston Guild Hall Peter Ashley Saint Seans Variations 3rd 3
14/03/2010 NW Regional, Blackpool Peter Ashley Saint Seans Variations 3rd 4
28/03/2010 Tameside Open Peter Ashley Saint Seans Vatiations 3rd 3
26/09/2010 National Champs Harrogate Peter Ashley Royal Mile Suite 3rd 4
24/10/2010 Pontins Prestatyn Peter Ashley A Caledonian Journey 6th 3
21/11/2010 Wilkinsons St Helens Peter Ashley Rhapsody In Brass 4th 3
06/03/2011 Preston Guild Hall Peter Ashley Rhapsody In Brass 6th 3
27/03/2011 NW Regional, Blackpool Peter Ashley A Little Light Music 10th 3
02/10/2011 Fleetwood Peter Ashley Variations on Laudate Dominum 9th 3
20/11/2011 Wilkinsons St Helens Peter Ashley Variations on Laudate Dominum 4th 3
05/02/2012 Preston Guild Hall Peter Ashley Variations on Laudate Dominum 4th 3
26/02/2012 NW Regional, Blackpool Peter Ashley Olympus 5th 3
25/03/2012 Tameside Open Peter Ashley Variations on Laudate Dominum 2nd 3
29/04/2012 Buxton Brass Band Festival Peter Ashley Variations on Laudate Dominum 4th 3
07/10/2012 Fleetwood Peter Ashley Variations on Maccabeus 5th 3
03/01/2013 Preston Guild Hall Peter Ashley The Plantagenets (Symphonic Study) 4th 2
10/03/2013 NW Regional, Blackpool Peter Ashley The Plantagenets (Symphonic Study) 12th 2
28/04/2013 Buxton Brass Band Festival Peter Ashley Variations on Maccabeus 6th 2
29/09/2013 Fleetwood Peter Ashley Variations on Maccabeus 3rd 2
17/11/2013 Northen Open Wilkinsons St Helens Peter Ashley Variations on Maccabeus 10th 2
02/02/2014 Preston Guild Hall Peter Ashley Chaucers Tunes 6th 2
09/03/2014 NW Regional, Blackpool Peter Ashley Chaucers Tunes 13th 2
01/02/2015 Preston Guild Hall Peter Ashley Variations on Maccabeus 3rd 2
01/03/2105 NW Regional, Blackpool Peter Ashley Variations on Maccabeus 9th 2
13/09/2015 Darwen March and Hymn Tune Contest Mark Wildie 12th 2
25/10/2015 NWABBA Rochdale Contest Mat Shaw Fire In The Blood 10th 2
24/01/2016 Preston Guild Hall Mat Shawc A Cambrian Suite 1st 3
28/03/2016v NW Regional, Blackpool Mat Shaw A Cambrian Suite 3rd 3
08/05/2016 Buxton Brass Band Festival Mat Shaw Essay 3rd 3
18/09/2016 National Finals, Cheltenham Mat Shaw Lake of the Moon (Kevin Houben) 5th 3
23/10/2016 NWABBA Rochdale Contest Mat Shaw Lake of the Moon (Kevin Houben) 2nd 3
29/01/2017 Preston Guild Hall Matt Shaw Darkwood (Dan Price) 5th 3
26/02/2017 NW Regional, Blackpool Mat Shaw Darkwood (Dan Price) 10th 3
09/05/2017 Buxton Festval Matt Shaw Rhapsody in Brass 5th 3
28/01/2018 Preston Guild Hall Luke Pallister Ex Terra Lucem (Bates) 7th 2
25/02/2018 NW Regional, Blackpool Luke Pallister Ex Terra Lucem (Bates) 14th 2
16/09/2018 Darwen March and Hymn Luke Pallister 2nd 2
21/10/2018 Rochdale Contest Luke Pallister 7th 2